Bezpečnost práce
Brzy se dostanete do chemické laboratoře. Zjistíte, že je to krásné místo, obvykle plné různého chemického nádobí a náčiní, a taky místo, kde si můžete vskutku snadno ublížit. Skutečně, v chemické laboratoři se můžete snadno popálit, pořezat, otrávit či podstoupit libovolnou kombinaci předešlého. Následující řádky by měly posloužit tomu, abychom toto nebezpečí minimalizovali.
Naprosto nezbytně musíte dodržovat následující tři body:
Pár praktických rad a zkušeností pro práci v laboratoři:
Některé látky při rozpouštění/ředění ve vodě uvolňují velké množství tepla. Proto vždy řeďte kyselinu tak, že ji přilijete do většího množství vody. Stejně tak dávejte pozor při rozpouštění hydroxidů.
Horké sklo vypadá úplně stejně jako sklo studené, ale podstatně víc pálí.
Pokud jsem si nepopsal chemikálie a snažím se přijít na to, co to tam tak může být, tak pozor na intuitivní přičichnutí napřímo. Pokud by tam byl rozpuštěný amoniak, vysoce štiplavý plyn, pak plakat přestanete po dvou hodinách a něco cítit začnete k večeru. Bezpečné je „nabrat“ rukou páry kapaliny a přihnat si je k obličeji.
Veďte si pečlivě laboratorní záznam. Laboratorní deník je sešit, do kterého si píšete, jak daná laboratorní práce probíhala. Poznamenávejte si veškeré výpočty, změny barev, odchylky od návodu apod. Na základě laboratorního deníku poté vypracováváte protokol z laboratorní práce. Pokud si laboratorní deník vést nebudete, budete po týdnu horkotěžko z hlavy lovit, co jsme to v té laboratoři jen dělali. Nějaká kyselina se někam lila….jo….zežloutlo to…jojo, v kádince to bylo….COŽE? Z PROTOKOLU ZA PĚT? A TO JSEM SE TAK SNAŽIL!
Úkol: Náš pan asistent sbalil biletářku.
N – dusík, P – fosfor, As – arsen, Sb – antimon, Bi – bismut
Ó, slečno sejměte též podkolenku.
O – kyslík, S – síra, Se – selen, Te – tellur, Po – polonium
Další kapitola:2.6 Označení nebezpečných látek