Karbonylové sloučeniny
Karbonylové sloučeniny obsahují karbonylovou skupinu, která je, dle mého názoru, asi nejdůležitější v celé organické chemii. Karbonylovou skupinu tvoří atom kyslíku připojený dvojnou vazbou na atom uhlíku. Pokud z tohoto atomu uhlíku vychází pouze jeden uhlovodíkový zbytek, karbonylová skupina je tedy na „konci“ řetězce, hovoříme o aldehydech . Pokud je uprostřed řetězce, jedná se o ketony .
Patrně nejznámějším aldehydem je ten nejmenší. Jedná se o formaldehyd (systematickým názvem methanal). Tato plynná látka je dobře rozpustná ve vodě a je jedovatá, protože se v našem těle přetváří na jedovatou kyselinu mravenčí, o které jsme se již zmínili u methanolu. Vodný roztok formaldehydu, nazývaný formalín, se používá jako konzervační činidlo pro biologické vzorky. Taková průměrná naložená žába v kabinetě biologie bude velmi pravděpodobně plavat ve formalinu. Na obrázku vidíte chrousta obecného (Melolontha melolontha) naloženého v roztoku formaldehydu.
Nejznámější keton je shodou okolností také ten nejmenší. Pravděpodobně každý z vás už někdy slyšel nebo možná i používal aceton . Jedná se o základní surovinu pro organickou syntézu. Z acetonu se třeba vyrábí plexiskla (kdo má rád zaklínadla, tak plexisklo je methylmethakrylát😊) a dále je to běžně dostupné rozpouštědlo. Pokud budete doma něco natírat, je dost možné, že aceton budete potřebovat. Při extrémním hladovění nebo neléčené cukrovce aceton dokonce může produkovat lidské tělo.
Další kapitola:9.4.3.3 Karboxylové kyseliny