Slovo závěrem

To bylo pro první ročník vše. Máme za sebou hromadu dobré práce. Naučili jste se toho spoustu. Máte v hlavách spoustu značek chemických prvků a celou řadu sloučenin. Víte, proč kovy vodí elektrický proud a proč musíme chladit počítače. Poznali jste, jaké vlastnosti má voda a čím je tvořený vzduch. Umíte rozdělit ledasjakou směs, umíte připravit a dokázat vodík a kyslík. Někteří z vás se možná již spálili nebo něco rozbili v chemické laboratoři. Znáte strukturu atomu a principy, jak se atomy pojí dohromady chemickou vazbou. Znáte vazby nepolární, polární, iontové a také typy slabých vazebných interakcí. Prokousali jsme se hromadou výpočtů. Dokážete spočítat, kolik váží jedna molekula nebo jeden mol jakékoliv látky (A to je pecka! Kdo tohle umí?:-)). A určitě jste propadli kráse českého anorganického názvosloví.

V příštím roce nás čekají následující okruhy:

Acidobazické děje: Naučíme se, jaká látka se chová kysele a jaká zásaditě. Dozvíte se, jak se vlastně taková „kyselost“ měří a kde se kyseliny a zásady využívají.

Soli: Od kyselin a zásad už je jen malý krůček k solím. Naučíme se, jak se dají připravit, jaké mají vlastnosti a jaké mají využití. Tady se vám určitě bude hodit to anorganické názvosloví.

Chemická reakce: Povíme si o chemických reakcích. Jaké máme typy reakcí, jak se vyčíslují, které částice si látky vyměňují, proč to dělají a mnoho dalšího.

Elektrochemie: Fanoušky fyziky určitě nadchne elektrochemie, kde si povíme, jak fungují baterky či pyrotechnický dělobuch. Fanoušky aut určitě bude zajímat vysvětlení, proč nám auta a některé kovy rezavějí.

Výpočty z chemických rovnic: Ani výpočty nás neminou. Naučíme se, jak si spočítat, kolik budeme potřebovat navážit látky pro reakci či kolik můžeme očekávat produktu.

Mísení roztoků: To už trošku umíte, ale v příštím roce to rozjedeme naplno.

Organická chemie: A na závěr si povíme základy organické chemie. Tedy chemie uhlíku a jeho sloučenin. Povíme si o nejznámějších organických sloučeninách. Kde se s nimi můžete setkat, jaké mají vlastnosti a jaké využití či ekologické dopady.

Těším se na shledanou.

Další kapitola:
9 Rejstřík pojmů