Slovo závěrem

A je to za námi. Úspěšně jsme společně zvládli váš druhý rok chemie. Myslím, že máte za sebou velký kus práce a že máte velmi pevné základy, na kterých můžete dál stavět. V následujících letech nás čekají taje anorganické chemie, ve které si budeme vyprávět různé příběhy o prvcích. Jak byly objeveny, co umí a co umí jejich sloučeniny. Další ročník bude o chemii organické, a budeme se tedy celý rok šťourat ve sloučeninách uhlíku. V organické chemii se vskutku naučíme počítat do čtyř a malovat šestiúhelník jedním tahem, ale i mnoho dalšího. Organická chemie je neskutečně pestrý obor a ledasjaká látka má buďto neuvěřitelné využití nebo nějakou netradiční vlastnost. Pak následuje biochemie, kde si člověka rozebereme na součástky a pokusíme se pochopit základy toho, jak vlastně fungujeme. Zkusíme najít odpovědi na otázky, které vypadají velmi jednoduše, ale když se nad nimi zamyslíte, zdaleka tak jednoduché nejsou. Proč dýcháme kyslík? (Jasný, protože ho potřebujeme. Ale proč? Jaké má v našem těle využití?) Proč vlastně dokážete přečíst tyto řádky? Proč po vydatném jídle dostanu žízeň? Jak vlastně strávím tuky z potravy, když nejsou rozpustné ve vodě?

Pokládejte si podobné otázky a zkuste si je zodpovědět. Žijete v době, kdy máte informace na dosah ruky (pokud tedy funguje wifina). Nezapomeňte však informace ověřovat. Vypadá to, že tato schopnost – neuvěřit každé kravině a přemýšlet, bude v budoucnosti takřka nedocenitelná. Někdy to nebude snadné, bude to stát čas a nějaké to úsilí, ale rozhodně se vám to vyplatí.

Až proniknete do chemie či jiných přírodních věd trošku hlouběji, zjistíte, že jsme vám my, učitelé, občas trošku keckali. Odpusťte nám to. Museli jsme, abychom vám látku zjednodušili a naučili vás tak základům. Je to proto, že příroda je krásně komplikovaná a vždycky pravidlům a zákonům, které lidstvo vymyslelo, nějak aspoň trošku proklouzne. Postupem času vám těch pár (tím myslím docela dost:-)) nepřesností uvedeme na pravou míru a na těch základech začneme stavět. Stane se tak na střední ve vyšších ročnících nebo až na vysokých školách, a to bude jízda.

Mějte se fajn a učte se chemii, Jiří Vozka

Další kapitola:
12 Rejstřík pojmů